Vypadávání vlasů je většinou velmi stresujícím zážitkem. Experimenty a klinické testy odhalily 5 účinných látek, které blokují hormon DHT, zodpovědný za ztrátu vlasů u části mužské ale i ženské populace. Při výběru přípravku si proto ohlídejte, zda ve složení tyto látky najdete. Může se Vám to jen vyplatit...

 5 nejúčinnějších látek blokujících DHT

1) Ketokonazol - Látka s protiplísňovými účinky, u které bylo klinicky prokázáno, že zabraňuje přeměně testosteronu na jeho škodlivější verzi DHT, a pomáhá zabraňovat vypadání vlasů. Jeho účinky na zablokování DHT potvrdily studie již v roce 1998. Ketokonazol navíc působí pozitivně na mikroflóru vlasové pokožky a zabraňuje množení zánětlivých mikroorganismů, které také mohou vést k padání vlasů. 

Jedna ze studií publikovaná v roce 2005 prokázala, že vystříhané vlasy v partii ošetřené látkou ketonazol rostly mnohem hustější ve srovnání s partiemi hlavy, které touto látkou ošetřeny nebyly. Další experimenty potvrdily, že po léčbě ketonazolem vlasy také mnohem méně padají.

2) Kofein - Ošetření vlasové pokožky kofeinem má na zpomalení procesu padání vlasů skvělé účinky. Potvrzuje to několik studií z přelomu tisíciletí, které ověřily účinnost kofeinu na léčbu androgenetické alopecie (tzv. plešatost mužského vzoru). A to když byl v receptuře přípravku přítomen samostatně nebo s dalšími účinnými látkami.

Velký přínos kofeinu však není pouze v odblokování DHT. Má silné protizánětlivé účinky a navíc pomáhá zlepšovat průtok krve v pokožce, což vede ke stimulaci růstu nových vlasů. Současně prodlužuje životní cyklus vlasových folikul a umožňuje růst hustějších vlasů. 

Nenechte se však mýlit – kofein funguje na vypadávání vlasů pouze při lokálním použití (ve formě šamponů, sér a vlasových aktivátorů). Kofein, který do těla dostanete v šálku kávy nebo čaje, může mít na padání vlasů spíše negativní účinky.

3) Kyselina azelaová - Další látkou účinně blokující DHT je kyselina azelaová, která velmi účinně inhibuje enzym 5-alfa-reduktázy. Ve srovnání s jinými látkami proti padání vlasů – třeba s minoxidilem, je kyselina azeleová mnohem šetrnější k pokožce hlavy a má lepší toxikologický profil. Jinak řečeno – má mnohem méně vedlejších účinků a stejně účinně brání přeměně testosteronu na DHT. 

Studie z roku 1988 potvrdila, že kyselina azaleová je velmi účinným blokátorem DHT. Proto je to jedna ze zásadních složek přípravků proti vypadávání vlasů. Zatímco u ostatních látek se předpokládá, že inhibují DHT, u kyseliny azeleové bylo klinicky prokázáno, že blokuje nejen DHT, ale i samotnou 5-alfa-reduktázu. 

Výzkumy ukázaly také to, že kyselina azelaová je účinná nejen při léčbě vypadávání vlasů způsobených alopecií areata, ale i při jiných typech vypadávání vlasů, které přímo s DHT nesouvisí. Pokud trpíte komplikovanější formou vypadávání vlasů, je kyselina azelaová rozhodně jednou z účinných látek, kterou by měla vaše vlasová péče obsahovat.

4) Serenoa plazivá - známá také jako saw palmetto je jedna z přírodních složek, u které výzkumy prokázaly schopnost blokování DHT. Zabraňuje nejen vypadávání vlasů, ale zlepšuje i jejich vzhled. Studie z roku 2001 ukázala, že bylinné směsi s obsahem serenoy plazivé dokáží snížit produkci DHT až o 32 %. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších přírodních ingrediencí, které se používají v léčbě vypadávání vlasů. Blokuje enzym 5-alfa-reduktázy, který přeměňuje testosteron na DHT, a funguje obdobně jako ketokonazol.

 5) Dýňový olej - Jeden z nejúčinnějších blokátorů DHT je zcela přírodního původu. Obsahuje vzácné aminokyseliny, které pomáhají blokovat DHT a stimulovat růst vlasů. Výzkumy prokázaly, že olej z dýňového semene významně zvyšuje hustotu vlasů – až o 40 % za 6 měsíců!

V naší nabídce najdete špičkové šampony, kondicionéry a růstové vlasové aktivátory pro ženy i muže. Pokud vás trápí vypadávání vlasů, slábnou vaše vlasy a ztrátě se chcete preventivně vyhnout,  máme pro vás jedny z nejsilnějších a nejúčinnějších šamponů na trhu.
 


Zpět do magazínu
Nahorů